Mnohí si isto budú pamätať, ako ešte pred približne desiatimi rokmi smartfóny od Samsungu nikto nebral až tak vážne.

 

Nedalo sa uprieť, že by to stále neskúšali s novými tvarmi aj operačnými systémami, modelov mali tucty. A potom začiatkom roka 2011 prišiel legendárny Galaxy S II, o pár mesiacov neskôr prakticky rozpútali trend veľkých obrazoviek s ich Galaxy Note a odborníci aj verejnosť zbystrili pozornosť.

Nasledovali ďalšie generácie týchto modelov s čoraz lepšími parametrami a funkciami a dnes je Samsung, minimálne v segmente Android smartfónov, kráľom trhu. Prečo je reč o Samsungu pri recenzii konkurenčného mobilu od Huawei? Nový P20 Pro nie je bezchybný, no už aj predošlé modely P9, P10 či Mate 10 Pro si odnášali pozitívne hodnotenia. Ale P20 Pro je ten hraničný model, ktorý posunul Huawei definitívne do prvej ligy.

Huawei P20 Pro v čiernej farbeZdroj: Huawei

Konečne snímač na správnom mieste

Ako sa na vlajkovú loď patrí, P20 Pro má výborné spracovanie a je vidieť a cítiť, že sa dbalo na každú desatinu milimetra. Samotné tvary sú štandardné, neštandardná je však čítačka odtlačkov prstov pod displejom. Je to stále najpraktickejšie umiestnenie, pretože sa dá použiť, či je mobil na stole, v dlani alebo v držiaku v aute. Odtlačky sníma bleskovo a bezchybne.

Zároveň môže fungovať ako náhrada hlavných ovládacích tlačidiel, ktoré sú štandardne na displeji. Jedno ťuknutie je návrat späť, pridržanie pre návrat na domácu obrazovku a horizontálnym posunom prsta sa zas dostaneme na prepínanie medzi spustenými aplikáciami.

No ešte častejšie sme na odomykanie mobilu používali čítačku tváre. Senzor je schovaný vo výreze displeja a pracoval bezchybne a rýchlo. Popravde – možno až prirýchlo. Prebudenie mobilu totiž funguje aj jeho zodvihnutím do vertikálnej podoby. Potom stačil len náznak pohľadu na čas na obrazovke a už sme zrazu boli na domácej obrazovke. Všetko sa, samozrejme, dá deaktivovať. Čítačka mala problém pri niektorých druhoch slnečných okuliarov, ale fungovala aj v úplnej tme. Respektíve jej stačilo prisvietenie tváre žiarou displeja.

Zdroj: Huawei

Na pravej hrane nájdeme hlavný vypínač s efektnou červenou linkou a nad ním ovládač hlasitosti. Na opačnej strane je slot pre SIM karty. P20 Pro ich podporuje dve, obidve zvládajú LTE. Žiaľ, miesto pre pamäťovú kartu sa už nenašlo. Našťastie je novinka vybavená až 128 gigabajtmi internej pamäte, takže v kombinácii s cloudovými úložiskami to azda bude stačiť aj náročným používateľom. Telo je odolné voči prachu a vode s certifikátom IP67.

Malou raritou je aj infračervený senzor na hornej hrane, v mobile je predinštalovaná aplikácia na ovládanie domácej elektroniky. Nie nevyhnutná záležitosť, ale určite plus. Na spodnej hrane je USB-C konektor a mriežky reproduktora. Druhý reproduktor je vo výreze displeja, stereozvuk P20 Pro patrí k tým kvalitnejším a dostatočne výkonným. Vo výreze je aj drobunká notifikačná LED dióda. Škoda, že sme nikde v nastaveniach nenašli možnosť priraďovať jej farby podľa gusta.

Šmýka sa

A teraz negatíva konštrukcie a dizajnu. Absenciu jack konektora ešte zvládame. No šmykľavosť povrchu je doslova riskantná. Petra Vlhová by si mala dať urobiť lyže z rovnakého materiálu a zlatú z olympiády má istú. Podobne šmykľavý bol aj Galaxy S9+ a aj iPhone X. Druhým negatívom sú výrazne vystúpené objektívy 40 a 8 Mpix fotoaparátov. Mobil sa potom na stole kolíše a ostré hrany objektívov vedia isté povrchy poškriabať. Takže nech je dizajn akokoľvek pekný, hlavne v nevšednej modrofialovej „Twilight“ farbe, prvé, čo odporúčame urobiť – dokúpiť si nejaký kryt alebo obal. Tým sa vyriešia obidva nedostatky.

Zdroj: Huawei

Výrez v displeji za dizajnový prešľap v tomto prípadne nepovažujeme. Je to jednoducho trend a v Huawei ho aspoň využili prakticky. Je menší ako na iPhone X, a tak sa po stranách vošlo viac rôznych ukazovateľov a notifikačných ikoniek. Ak by to aj tak prekážalo, v nastaveniach sa výrez jednoducho dá deaktivovať. V praxi to znamená, že horné „rohy“ s notifikáciami sú čierne. Pri OLED displeji to funguje veľmi dobre.

Obrazovka je základ každého smartfónu, a tak by na ňu mal dávať výrobca dôraz. V tomto prípade to je OLED s nevšedným pomerom strán 18,7 : 9 aj rozlíšením 2 240 x 1 080 bodov, teda akési full HD++. V maximálnom jase za hlavným konkurentom od Samsungu zaostáva, ale viditeľnosť na priamom slnku je dostačujúca.

Okrem toho je to výborný displej, ktorý ešte dovoľuje doladiť farebnosť alebo ochranu zraku eliminovaním modrých odtieňov podľa gusta v nastaveniach. Trochu sme sa báli neštandardného rozlíšenia. Systém však vie každú aplikáciu roztiahnuť na celú obrazovku bez toho, aby došlo k deformáciám alebo orezaniam dôležitých častí.

Zdroj: Huawei

Ukážková výdrž

Systém je, na prekvapenie, úplne najnovší, teda Android 8.1. Huawei ho ešte obliekol do šatu s názvom Emui 8.1. Svižnosti sa nedá nič vyčítať, ale je cítiť, že pár aktualizácií ešte P20 Pro prospeje. Napríklad z neznámeho dôvodu sme v jeden deň zaznamenali dva samovoľné reštarty, niektoré ovládacie prvky fotoaparátu nie sú vycentrované, nie vždy sa spustil po dvojitom stlačení tlačidla hlasitosti alebo položky v menu sú do slovenčiny preložené trochu zvláštne.

Svižnosti pomáha aj vlaňajší, ale stále výkonný Kirin 970 a až 6 GB operačnej pamäte. V hrubom výkone je mierne pozadu za najnovším Snapdragonom 845, ktorým disponuje napríklad Xperia XZ2 a aj za Exynosom 9810 od Samsungu. Ale prejavilo sa to len na pár funkciách, ktoré sú nad jeho limit. Napríklad nahrávanie videa rýchlosťou 960 fps pri full HD rozlíšení. Pri bežnom používaní, hraní hier alebo pozeraní videí sme však rozdiel nezaznamenali.

Zdroj: Huawei

Na druhej strane má P20 Pro skvelý pomer výkonu a výdrže. Do tela s rovnakou alebo menšou hrúbkou ako konkurenti sa vošla väčšia batéria. Konkrétne má kapacitu 4 000 mAh. Pri veľmi aktívnom používaní počas testovania sme sa vždy dostali na celý deň, pri normálnom používaní nadšenca sa dá smelo počítať s jeden a pol dňa a bežný používateľ môže rátať s nabíjaním až každý druhý deň. A to bez zapnutia akýchkoľvek šetriacich režimov.

Aby sme boli presnejší, je to momentálne prémiový smartfón s najdlhšou výdržou na trhu, s malým náskokom pred Galaxy S9+ a Xperiou XZ2 a výrazným pred iPhone X.

P20 Pro nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, čo je škoda. Ale zas podporuje jedno z najrýchlejších štandardných nabíjaní na trhu. Kompletné nabitie trvá jednu hodinu a 23 minút, respektíve z 10 percent na polovicu plnej batérie za 49 minút.

Fotoaparát(y) z inej sorty

No v čom Huawei P20 Pro exceluje a robí ho poriadne konkurencieschopným, je fotoaparát. Respektíve trojica zadných kamier. Primárny 40 Mpix snímač s clonou f/1.8 má rozmer až 1/1,7 palca. Takto veľké senzory sa používajú v štandardných kompaktných fotoaparátoch.

Druhá čiernobiela kamera má rozlíšenie 20 Mpix s clonou f/1.6. Do tretice 8 Mpix snímač so svetelnosť f/2,7, ale už osadený teleobjektívom s trojnásobným optickým zoomom a aj optickou stabilizáciou. Zvyšné používajú AIS stabilizáciu pomocou umelej inteligencie.

Pri predstavovaní týchto charakteristík a aj z počtu kamier si mnohí uťahovali. Presvedčili sme sa na vlastné oči, že P20 Pro je naozaj jeden z najlepších fotomobilov na trhu. Ak nie najlepší.

Tri fotoaparáty P20 ProZdroj: Huawei

Prostredie fotoaplikácie je prehľadné, hoci gestá potiahnutím prsta zo Samsungov sa nám rátali viac. Je to však aj dosť o zvyku. V každom prípade ho bude vedieť pohodlne ovládať aj laik, ale nadšenec mobilnej fotografie si ho užije naplno. Bežne fotoaparát sníma s rozlíšením 10 Mpix, čo je praktickejšie. Navyše technológia spájania pixlov využíva celý potenciál snímača. Pre fajnšmekrov je možné fotiť aj do 40 Mpix a RAW formátu. Taká fotografia má potom aj 80 MB.

Krajinka v 40 MpixZdroj: Marián Biel

Fotografovanie s P20 Pro je príjemný zážitok a so všetkými možnosťami má človek chuť skúšať stále niečo nové. Urobili sme porovnanie s doterajším kráľom medzi fotomobilmi – Samsungom Galaxy S9+ (druhého kráľa Google Pixel 2 XL, žiaľ, nemáme k dispozícii).

Súboj je to vcelku nerozhodný. P20 Pro to v automatike zvykne trochu prehnať s ostrosťou a saturáciou, aby záber vyzeral razantnejšie. Podobne aj pri HDR zábere si lepšie poradil s oblakmi na jasnej oblohe, ale pridal viac modrej, ako tam v skutočnosti bolo.

Záber 20 Mpix čiernobieleho fotoaparátuZdroj: Marián Biel

Zistili sme, že dosť veľký vplyv na výslednú fotografiu má funkcia Master AI. Tá vie až prekvapujúco inteligentne rozoznať predmety a scenérie a podľa toho nastaví snímanie. Občas to ale preženie a napríklad mačke pridá priveľa kontrastu a parku priveľa zelenej. No inokedy sa táto funkcia hodí. Vie napríklad zistiť, že fotíte papier s textom, a automaticky ho oreže. Alebo deteguje makro záber na húsenicu a sám sa prepne na inú ohniskovú vzdialenosť.

Jednoznačne prevahu má pri približovaní. Galaxy S9+ bol na tom trochu lepšie pri 2x optickom zoome, ale ďalej už išiel len digitálne. P20 Pro bol pri 3x optickom a dokonca aj pri 5x takzvanom hybridnom priblížení citeľne detailnejší. O chlp lepšie na tom kvôli väčšiemu snímaču, a teda lepšej práci so svetlom bol pri zachytávaní rýchlej scény. Pri približne 180-stupňovej panoráme zas lepšie spája fotografie S9+, hoci záber má menej detailov.

Paríž pred polnocou, režim NocZdroj: Marián Biel

Automatický režim, AI uhádlo, že ide o jedloZdroj: Marián Biel

Predná 24 Mpix kamera si skvelo poradila so selfie zábermi, ale to aj konkurent. Podobní sú aj pri bokeh selfie. P20 Pro ale robí človeka krajším. Vyhladzovanie pleti je trochu vidieť aj pri vypnutej funkcii skrášľovania. Veľmi podobní sú aj pri extra rýchlom videu s tým rozdielom, že S9+ vie zachytiť ten správny moment automaticky.

Nahrávanie 4K videa je pre novinku od Huawei Achillova päta. Zvláda ho len rýchlosťou 30 fps a navyše nevie vtedy aktivovať AIS – stabilizáciu obrazu pomocou umelej inteligencie. Povolí to až pri full HD a aj to nie pri 60, ale 30 fps. Potom je stabilizácia ukážková. Len plynulosť videa už nie. S9+ tak zatiaľ ostáva minimálne kráľom mobilného videa.

AI rozoznalo, že ide o portrtért, pridalo efekt bokehZdroj: Marián Biel

Naopak, v čom ho P20 Pro prekonáva, sú nočné scény, respektíve zábery v šere. Hlavne režim Noc milo prekvapí aj veľkého skeptika. Fotoaparát sa vtedy tvári, že robí fotografiu s časom aj niekoľko sekúnd, čo je bez statívu nereálne. Lenže v skutočnosti robí viacero záberov s rôznym nastavením clony, času aj ISO a potom ich inteligentne spojí do jednej dych berúcej fotografie.

Záverečné hodnotenie

P20 Pro je najlepší smartfón, aký kedy Huawei vyrobil. Ale to je prirodzené, keďže je aj najnovší. Prekvapením však je, že sa ho nebojíme posunúť do najlepšej trojky Android smartfónov vôbec. Porovnávať ho s iPhonom X kvôli úplne inému operačnému systému nebudeme, ale minimálne v kvalite fotografií a výdrži batérie má pred ním P20 Pro veľký náskok. Oproti Samsung Galaxy S9+ má zas niečo lepšie a niečo horšie.

Trojica zadný kamier je unikát, ale zároveň to nie je marketingová finta a vedia vytvoriť perfektné zábery. Osadené sú do elegantného a kvalitne spracovaného tela s výborným OLED displejom, ktorý vnútri schováva veľa výkonu a hlavne dokáže fungovať aj o hodiny dlhšie než ostatní. To najdôležitejšie však je, že práve Huawei P20 Pro je zatiaľ jediný sok, ktorý môže vyzvať Galaxy S9+ na súboj o neoficiálneho kráľa smartfónov.

Huawei P20 Pro

PLUS

• vynikajúce a všestranné fotoaparáty
• najdlhšia výdrž batérie vo svojej triede
• dizajn a spracovanie
• vysoký výkon a veľká interná pamäť
• 3x optický a 5x hybridný zoom
• kvalitný displej
• na danú kategóriu prijateľná cena

MÍNUS

• stabilizácia 4K videa
• chýba 3,5 mm jack a bezdrôtové nabíjanie
• šmykľavý povrch a vyčnievajúce objektívy
• softvéru by prospelo drobné doladenie

 

Huawei P20 Pro a jeho konkurenti
Huawei P20 Pro Huawei Mate 10 Pro Samsung Galaxy S9+ Samsung Galaxy Note 8 Apple iPhone X LG V30
Displej 6,1″ Amoled 2 240 x 1 080 6,0″ Amoled 2 160 x 1 080 6,2″ Super Amoled 2 960 x 1 440 6,3″ Super Amoled 2 960 x 1 440 5,8″ Super Amoled 2 436 x 1 125 6,0″ P-Oled 2 880 x 1 440
Procesor Hisilicon Kirin 970, osemjadrový, 4 x 2,4 GHz + 4 x 1,8 GHz Hisilicon Kirin 970, osemjadrový, 4 x 2,4 GHz + 4 x 1,8 GHz Exynos 9810 Octa, osemjadrový, 4 x 2,7 GHz + 4 x 1,8 GHz Exynos 8895 Octa, osemjadrový, 4 x 2,3 GHz + 4 x 1,7 GHz Apple A11 Bionic, šesťjadrový Snapdragon 835, osemjadrový, 4 x 2,45 GHz + 4 x 1,9 GHz
Operačná pamäť (GB) 6 6 6 6 3 4
Vnútorná pamäť (GB) 128 128 64/256 64 64/256 64/128
Podpora pamäťových kariet (GB) nie nie do 400 do 256 nie do 256 GB
Fotoaparát (Mpix) 40 + 20 + 8/24 20 + 12/8 12 + 12/8 12 + 12/8 12 + 12 /7 16 + 13/5
Konektivita Bluetooth v4.2, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, USB-C, LTE, NFC Bluetooth v4.2, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, USB-C, LTE, NFC Bluetooth v5.0, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, USB-C, LTE, NFC Bluetooth v5.0, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, USB-C, LTE, NFC Bluetooth v5.0, Wi-Fi ac, NFC, GPS, Glonass, Galileo Bluetooth v5.0, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, USB-C, LTE, NFC
Batéria (mAh) 4 000 4 000 3 500 3 300 2 716 3 300
Rozmery (mm) 155 x 73,9 x 7,8 154,2 x 74,5 x 7,9 158,1 x 73,8 x 8,5 162,5 x 74,8 x 8,6 143,6 x 70,9 x 7,7 151,7 x 75,4 x 7,4
Hmotnosť (g) 180 178 189 195 174 158
Operačný systém Android 8.1 Android 8.0 Android 8.0 Android 7.1 iOS 11 Android 7.1
Cena od (€) 849 699 899 849 1 099 649
PRAMEŇ: dokumentácia výrobcov